poniedziałek, 28 czerwca 2010

Vieno SA surowo ukarana przez KNF

TEKST WYKREŚLONY NA PROŚBĘ KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO!
(31.02.2011, PAP, ESPI) W dniu 30. lutego 2011 roku KNF na posiedzeniu jawnym jednogłośnie zdecydowała o nałożeniu na osobę fizyczną Adama Nowaka, członka Biura Zarządu spółki publicznej Vienio SA, kary pieniężnej w wysokości 500 tysięcy złotych za "manipulację informacją" polegającą na wprowadzeniu w błąd inwestorów poprzez rozpowszechnianie w okresie styczeń 2008 - marzec 2010 nierzetelnych informacji o flagowym projekcie spółki, tzw. "VienoCar". Komisja orzekła manipulację w zakresie informowania o:
  • zainteresowaniu produktem przez klientów z kraju i zagranicy,
  • terminie prezentacji przekładanym na kolejne miesiące, kwartały, lata,
  • możliwościach produkcyjnych Vieno SA i spółek zależnych.

KNF nałożyła dodatkową karę indywidualną na Prezesa Vienio SA Amadeusza Kuhahaha za:
  • publiczne podawanie nierzetelnych, wprowadzających w błąd inwestorów, informacji na temat rozwoju spółki, oczekiwanych wyników finansowych i planów ekspansji zagranicznej, które nie znajdowały odzwierciedlenia w następujących po nich wydarzeniach i rzeczywiście osiąganych przez spółkę wynikach finansowych,
  • nieprzekazanie w terminie informacji poufnej o operacjach finansowych mogących mieć istotny wpływ na wynik finansowy spółki. W tym wypadku urzędnicy wskazali na wierzytelności spółki ITD.

Źródła zbliżone do KNF i GPW poinformowały o rozpoczęciu śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w związku ze złożonymi przez Komisję Nadzoru Finansowego zawiadomieniami o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez Tomasza Łukiewicza i Tomasza Markiewicza oraz osoby powiązane lub kojarzone z tymi inwestorami. Dochodzenie ma na celu wyjaśnić powiązania towarzysko-biznesowe wokół spółek z GK Vieno SA. Pod lupę wzięte są wszystkie debiuty spółek oraz transakcje wykonywane w tym czasie przez podmioty blisko związane z GK Vieno SA (m.in. londyński fundusz Termos Capital Ltd oraz cypryjska spółka Babilon Investment Ltd.).

W wypadku uprawomocnienia i potwierdzenia wszystkich ww. zarzutów władzom spółki grożą poważne grzywny łącznie z karą pozbawienia wolności za celową niegospodarność i jawne działanie na szkodę spółki.


____________________________________



Komunikat Polskiej Agencji Prasowej, to oczywiście fikcja. Nie wiemy, co wydarzy się w lutym 2011 roku. Wiemy, że nie ma takiego dnia jak 30 luty. Wszystkim, którym wydaje się taki komunikat niemożliwy, zwracamy uwagę na fakt, że jest to zlepek informacji prasowych z ostatnich paru miesięcy.

Uważamy, że nawet osoby, które życzą nam jak najgorzej, zgodzą się, że na rynku kapitałowym nie ma miejsca na manipulowanie inwestorami. Na dzielenie akcjonariuszy na lepiej i gorzej poinformowanych. Na wypowiedzi i obietnice bez pokrycia. Na bogacenie się kosztem free float'u, który na mecie zawsze równa się 100%

Proszę uważnie podchodzić do każdej spółki z GPW i NewConnect, do każdego prezesa, do ich wywiadów, do składanych obietnic, do własnych marzeń. Ewentualne kary nałożone przez KNF nie zwrócą Wam poniesionych strat.


_______________________________________

KNF jednogłośnie nałożyła na osobę fizyczną - byłego przewodniczącego rady nadzorczej spółki publicznej Grupa Kolastyna SA karę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych za "manipulację informacją" polegającą na wprowadzeniu w błąd inwestorów poprzez rozpowszechnianie w maju 2009 r. nierzetelnej informacji o zainteresowaniu US Pharmacia sp. z o. o. przejęciem Grupy Kolastyna SA.


Komisja nałożyła na osobę fizyczną - ówczesnego znaczącego akcjonariusza spółki publicznej KHS "Krosno" SA karę pieniężną w maksymalnej wysokości 200 tysięcy złotych za manipulację informacją polegającą na wprowadzeniu w błąd inwestorów poprzez publiczne rozpowszechnianie w grudniu 2008 r. nierzetelnych informacji na temat skali zaangażowania spółki w transakcje instrumentami pochodnymi.


Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi dwa śledztwa w związku ze złożonymi przez Komisję Nadzoru Finansowego zawiadomieniami o podejrzeniu pełnienia przestępstw przez Mariusza Patrowicza oraz osoby powiązane lub kojarzone z tym inwestorem – dowiedział się „Parkiet”. (...) Zdaniem KNF Mariusz Patrowicz i inwestorzy – ponownie Krzysztof C. oraz Agnieszka G. i Wojciech C. – przed komunikatem Urlopów. pl handlowali między sobą akcjami Chemoservisu, co – przez wyraźne wobec wcześniejszych sesji wzmożenie obrotów – miało sugerować zwiększone zainteresowanie papierami. Oprócz tego grupa składała zlecenia bez zamiaru wykonania, powodujące zawieszanie obrotu, co miało wzmocnić efekt ogromnego zainteresowania akcjami firmy – i zapewne wzmocnić siłę przekazu komunikatu.


Zakłady Azotowe Puławy zapłacą karę 150 tys. zł za nieprzekazanie w terminie informacji poufnej o wystawieniu opcji walutowych „niosących ryzyko nieograniczonej straty, w zakresie w jakim przekraczały one wpływy w walutach obcych i mogących mieć istotny wpływ na wynik finansowy”.


Komisja jednogłośnie nałożyła na byłego prezesa zarządu spółki publicznej Bioton karę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych za manipulację informacją" polegającą na rozpowszechnianiu w okresie luty - listopad 2007 r. nierzetelnych, wprowadzających w błąd inwestorów, informacji na temat rozwoju spółki, oczekiwanych wyników finansowych i planów ekspansji zagranicznej, które nie znajdowały odzwierciedlenia w następujących po nich wydarzeniach i rzeczywiście osiąganych przez spółkę wynikach finansowych" - podano w komunikacie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz