czwartek, 24 czerwca 2010

Spotkanie z akcjonariuszami, czyli sztuka obiecywania

W dniu 28 listopada 2009 roku w Hotelu Sheraton odbyło się spotkanie akcjonariuszy mniejszościowych Spółki VENO S.A. Celem spotkania była prezentacja osiągnięć Grupy VENO SA oraz przedstawienie perspektyw jej rozwoju, jak również prezentacja uchwał zaproponowanych na najbliższe WZA.


O spotkaniu dowiedzieć się można jedynie z relacji na witrynie Veno. Żadna notatka nie została opublikowana na łamach gazety w wydaniu papierowym lub elektronicznym. Szkoda, bo spotkanie miało specyficzny urok, a informacja o nim była reklamowana przez spółkę na łamach "Parkietu".

Zacznijmy od frekwencji. Na spotkanie z VENO SA przybyło około 25 osób, z czego ponad połowa, to ludzie związani stanowiskami z firmami: Veno, Carbon Design, Oponix, Heros Capital, Namiron Investment i in. Odliczając prezesów oraz kilka osób z rad nadzorczych i zarządów frekwencja mogła wynieść jakieś 4 do 6 osób. Brzmi słabo, toteż nie dziwimy się, że w informacji o spotkaniu nie zająknięto się o tym ani słowem. Napisano za to parę innych ciekawych zdań, które z perspektywy dnia dzisiejszego obnażają metody działania spółek z GK VENO SA. Oczywiście tematem przewodnim była kolejna emisja akcji, po której - po raz kolejny - miało być już tylko dobrze.


Na pewno wsparte też zostałyby dotychczasowe inwestycje: dokończenie samochodu przez VENO Automotive (ok. 600 tys. PLN); podwyższenie kapitału w AutoGroup (ok. 1 mln. PLN); podwyższenie kapitału w Oponix.pl związane z planami pozyskania większego finansowania z PARP (ok. 500 tys. PLN); dofinansowanie Carbon Design (ok. 600 tys. PLN); a także bieżące projekty e-commerce (ok. 2,5 mln PLN), jak również nowe projekty, których pojawia się coraz więcej.

(...)

W ostatnim czasie VENO rozpoczęła także bardziej intensywne poszukiwania projektów z branży e-commerce. Efektem tego jest objęcie pakietów dziesięcioprocentowych w trzech spółkach, które startują do PARP po dofinansowanie sięgające blisko 2,5 mln PLN. VENO będzie wspierać te spółki jako inwestor finansowy z celem wprowadzenia ich na rynek NewConnect w ciągu 1-2 lat.

Fakty: Mimo sukcesu emisji akcji i zdobycia kapitału na opisywane projekty, po kilku miesiącach VENO SA oficjalnie podało, że rozwiązało współpracę ze wszystkimi trzema podmiotami z branży e-commerce. Czy powodem był brak dofinansowania ze strony PARP? Czy projekty, o których mówiono na spotkaniu i informowano w dokumentach spółki były tylko zachętą na udział w emisji? Jeśli były oceniane przez prezesa jako bardzo ciekawe i deklarowano wsparcie jako inwestor finansowy, to co istotnego spowodowało, że zerwano współpracę? Przecież wszystkie warunki brzegowe zostały spełnione, a inwestorzy wyłożyli pieniądze na udział w projektach!

Kuriozalnym wydaje się komunikat spółki w raporcie rocznym o rozwiązaniu współpracy za obustronnym porozumieniem. Dlaczego? W dwóch spółkach (z trzech) prezesem była żona Arkadiusza Kuicha, pani Małgorzata Kuich. Czy do owego porozumienia państwo Kuich doszli podczas czytania decyzji PARP? Czy projekty okazały się tak naprawdę bardzo słabe merytorycznie i biznesowo? A może decyzję podjęto podczas niedzielnego obiadu?

A co z interesem inwestorów, których proszono o objęcie emisji w kontekście konkretnych działań? Czy doprowadzono do spełnienia pozostałych planów biznesowych, których warunkiem był sukces emisji?

Chcemy, aby spółka Oponix.pl była transparentna, wiarygodna dla obecnych i przyszłych akcjonariuszy oraz prestiżowa dla klientów. Na co Spółka przeznaczy pozyskany kapitał? Są to trzy główne projekty.

1. Uruchomienie projektu marketingowego rent65.pl, Jest to innowacyjny projekt na polskim rynku, którego głównym celem jest reklamowanie marki Oponix poprzez wynajem samochodów. Projekt
- będzie nośnikiem reklamowym marki Oponix.pl
- w swojej klasie segmentu samochodów będzie posiadał najtańszą ofertę rynkową
- projekt pozwoli zdywersyfikować ryzyko sezonowości jaka występuje w branży oponiarskiej.
2. Budowa pilotażowego programu Mobilnych Serwisów Opon, czyli usługi wymiany opon u klienta skierowanej do odbiorcy biznesowego.
3. Budowa pierwszego etapu nowego Call Center związana z coraz większą ilością obsługiwanych klientów.

Fakty: Jak dzisiaj wygląda projekt marketingowy rent65.pl - zapraszamy do odwiedzin strony. Bez zmian od momentu jej założenia. O pilotażowym programie wymiany opon u klienta nie wiadomo praktycznie nic. Budowa nowego centrum obsługi klienta (call center) - sytuacja identyczna.

Prezes podkreślił, iż rynek aut z segmentu 'supercars' należy do tak bardzo konkurencyjnych, że samochody, które nie są dopracowane do perfekcji nie mają racji bytu. Z tego też względu wykorzystanie sprawdzonych technologii motoryzacyjnych o których jeszcze rok temu nie mogliśmy nawet marzyć, jest ze wszech miar uzasadnione i będzie korzystne zarówno dla samego auta, jak i dla akcjonariuszy.

Fakty: Prezes Łukasz Tomkiewicz zadziwia wszystkich swoją bystrością i przenikliwością informując o tym, że samochód musi być dopracowany do perfekcji. Niestety strach budzi  kolejne zdanie. Miejmy nadzieję, że za rok nie będziemy mieli okazji przeczytać, że technologie spotkane w przyszłości biją na łeb te dzisiejsze. Przez takie oczywistości auto nie zostanie nigdy zaprezentowane, a tego byśmy przecież nie chcieli.

Podsumowując - spotkanie było ciekawym doświadczeniem i tylko żal, że tak mało osób zdecydowało się brać w nim udział. Może właśnie dlatego pytania do kolejnych prezesów spółek zadawali ich koledzy z innych firm. Śmieszne? Przecież nikt - ani pytający, ani odpowiadający - nie pozwoliliby sobie na żarty w tak poważnych sprawach jak rozwój spółek i pieniądze inwestorów indywidualnych...

6 komentarzy:

  1. Zły tytuł!

    Spotkanie z akcjonariuszami, czyli sztuka oszukiwania

    OdpowiedzUsuń
  2. to co obiecuje spółka to jedno-do rozliczenia, ale to,że na spotkanie nie przyszli akcjonariusze to już jest poza spółką. Tak samo jest w innych spółkach na N.Connect ale też i na GPW - frekwencja na Walnych nędzna. Tak już jest że we wszystkich spółkach z dużym rozdrobnionym akcjonariatem uwłaszczyły się zarzady i dotyczy to tysięcy spółek na całym świecie.
    Jesli spotkanie było reklamowane w prasie to zarzuty do zarządu o nędzną frekwencję sa chybione. Co innego inne obietnice. Prosze o bardziej merytoryczne kopanie tam gdzie na to zasługują a nie kopanie aby kopać.
    mam nadzieję że wasze artykuły zaowocuja liczna frekwencją na najblizszym Walnym Spółki i uzyskaniu wyjaśnień od zarzadu i jego rozliczeniu. Zakładam, że na nim będziecie i przeżecie info innym

    OdpowiedzUsuń
  3. Owszem - nie zarzucamy winy spolce, ze akcjonariuszy pojawilo sie lacznie moze 5 (pieciu). Z tego powodu nie przemilczelismy tez faktu, ze informacja o spotkaniu byla w Parkiecie (jako platna reklama). Takie spotkania to bardzo dobra praktyka. Choc akurat przebieg tego jest osobna historia.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ale będziecie(wasz człowiek) na walnym czy nie? Chciałbym dowiedzieć się co sie tam działo. W necie pisza że za wami stoi alkortrade (Robert K.) i były wspólnik Veno Jarek B. Czy to prawda?

    OdpowiedzUsuń
  5. Podobno były prokurent spółki Carbon D. razem z prezesem wyprowadzili ze spółki sporo kasy. czy to prawda? Nie ustępujcie w wyjaśnieniu prawdy

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie ustępujemy. Sprawę oddamy w ręce ludzi, którzy fachowo zajmą się dotarciem do prawdy.

    OdpowiedzUsuń